Головна цінність зрошувального обладнання і технологій — це можливість збільшити шанси та перестрахуватись, що навіть за відчутного браку опадів культури дадуть високий урожай, і господарство зможе максимізувати прибуток.
Ми пропонуємо зрошувальні системи різних типів: кругові, фронтальні лінійні та фронтально-поворотні.
Однією із найперших систем, що вже функціонує в одному із господарств Черкаської області – є кругова система Zimmatic™ моделі 9500P. Ми обрали ту систему, яка стане найбільш економічно доцільною в умовах господарства. І тут все залежить від рельєфу та форми поля.
Кругові системи менш вразливі, тому що їх центральна опора міцно закріплена на фундаментному майданчику, який дозволяє їй працювати на схилах до 15%.
Основні складові зрошувальної системи
Двигун насосної станції:
Є два види двигунів:
Електричний – використовують якщо мережа розташована недалеко від джерела води;
Дизельний (John Deere/Iveco), ці двигуни найбільш популярні, оскільки є портативними: дають можливість підвезти трактором станцію до джерела води, підключити трубопровід, і запустити в роботу зрошувальну систему. Потужність двигуна та, відповідно, продуктивність насоса розраховується згідно з умовами рельєфу зрошувальних площ та їхньої віддаленості від води.
У насосних станціях Lindsay втілена технологія частотно-регульованого приводу, який регулює тиск та продуктивність насоса відповідно до потреб зрошувальної системи. Саме вона дозволяє використовувати як дизельні, так і електричні двигуни. В останньому випадку насосна станція оснащена захистом від перебоїв подачі електроенергії Ride-Through. Насоси є високонапорними одно- або двосторонніми. В частині забору води встановлені фільтри грубої очистки, які затримують частки розміром понад 3 мм.
Трубопроводи
Трубопроводи конструкцій зрошувальних систем можуть бути виготовлені з:
Шланги подачі води
Кругові системи розташовані на фундаменті, до них під’єднується металевий трубопровід або поліетиленовий — під землею. Трубопровід є зносостійким: ресурс понад 10 років.
Різниця в особливостях експлуатації:
Поліетиленовий шланг боїться наїздів сільськогосподарської техніки, але легко ремонтується.
М'який шланг — не пошкоджується навіть комбайнами. Він теж є ремонтопридатним, але в основному пошкоджується суцільно. За 10 років і більше (залежно від типу ґрунту) захисне покриття стирається, і шланг необхідно замінювати.
Мотор - редуктор
Центральний привід системи Lindsay комплектується мотор-редукторами з електричним приводом, які приводять у дію вдосконалені редуктори АТ (кругові та фронтальні).
Рівномірну роботу всіх секцій забезпечують модулі керування, які розташовані в герметичному корпусі, над кожним рушієм.
Доступні колеса різного діаметра (1092-1346 мм) та шириною шин (11,2*24 — 16,9*24).
Кліренс систем може становити 2,9/3,1/3,4/3,9 м.
Розпилювачі:
Розпилювачі можуть бути фіксованого (покриття 2,3-14,3 м за 0,41-2,8 бар, для простого рельєфу, зрошення борозен. Доступні у варіантах для різних культур, хімікатів, кліматичних і ґрунтових умов) або обертового типу (3,7-22,6 м за 0,69-3,5 бар, для великих площ на глинистих ґрунтах чи складному рельєфі. Мають замінні дефлектори). Також є розпилювачі LEPA (0,609-6,09 м за 0,41-6,9 бар, для зменшення випаровування води з поверхні. Можуть використовуватися для більшості сільгоспкультур. Мають режими дощування та зрошення).
Розпилювачі виготовляються з високоякісного пластику з ресурсом від 5 років. Часто їх змінюють тільки через те, що на ринку з'явились нові, менш енерговитратні варіанти.
На кругових системах — всі розпилювачі з різним виливом. На основі розрахунків спеціальної програми вони виготовлені по-різному, з більшими та меншими отворами. Це потрібно для забезпечення сталої норми виливу всією шириною захвату, адже секції, ближчі до центру, рухаються повільніше, ніж крайові, відповідно й вилив у них менший.
У цій галузі робиться найбільше розробок, основна мета яких — вища енергоефективність. Виробники йдуть до зменшення тиску в системі за рахунок вдосконалення розпилювачів. Чим менший тиск — тим менші енерговитрати.
Управління Zimmatic™. Кругові системи оснащуються панелями керування Basic, Vision або Boss, які різняться функціоналом та можуть, зокрема, автоматично вимикатись, рухатися у зворотньому напрямку, поновлювати живлення, вимикатись за низької температури тощо. Більше того, на кругові системи можна встановити рішення Fieldnet, яке дозволяє віддалено керувати зрошувальною системою та бачити, що та робить у конкретний момент.